Ginklai lydi žmoniją per visą istoriją, rašo Livescience.com. Net artimiausios žmogaus giminaitės šimpanzės naudoja primityvius ginklus, kuriais jos medžioja kitus primatus. Siūlau pažvelgti, kaip keitėsi ginklai nuo paprastų strėlių iki galingų atominių bombų.

Strėlės

Pirmosios strėlės buvo rastos Pietų Afrikos olose, ekspertai mano, kad joms gali būti daugiau nei 60 tūkst. metų. Strėles žmonės pradėjo leisti lankais, kad galėtų pasiekti toliau esančius gyvūnus ir mažiau rizikuotų savo gyvybe. Lankus viduramžiais pakeitė arbaletai, kurie galėdavo toliau paleisti strėles ir buvo svarbi jėga kariaujant.

Arkliai

Daugiau nei vieną kartą arkliai pakeitė žmonijos istoriją. Stiprios arklių nugaros padėdavo žmonėms keliauti ir gabenti sunkius viduramžių ginklus, Aleksandrui Makedoniečiui jie leido užkariauti pusę pasaulio, o mongolams sukurti didžiausią pasaulio istorijoje imperiją.

Laivai

Mite sakoma, kad tūkstančiai graikų burlaivių kovojo Trojos kare. Iš tiesų laivai padėdavo kariams tęsti kovą nuošaliose pakrantėse, ir tapo esminiais ginklais tokiuose mūšiuose kaip Salamino, kai graikams pavyko nugalėti žymiai didesnį persų laivyną, arba japonų kovose prieš mongolus, kai japonai įvėlė priešininkus į nevaisingus mūšius pakrantės ruože trims mėnesiams, po kurių prasidėjęs taifūnų laikotarpis paskandino visą mongolų laivyną. Karų jūroje laikotarpis ir toliau tęsiasi, senoviškus burlaivius pakeitė galingi karo ir povandeniniai laivai.

Šarvai

Termopilų mūšyje sunkieji šarvai padėjo graikų kariams nugalėti lengvai ginkluotą persų kariuomenę per trijų dienų kovas. Karo evoliucija dažnai pasireiškė kova tarp ginklų ir šarvų. Šiuolaikiniai „šarvai“ gali apsaugoti kareivį nuo kulkos, o ateities nanotechnologijos padės išrasti tokias apsaugines liemenes, kurios galės sulaikyti pavojingų bangų energiją.

Profesionalūs kariai

Augantys miestai ir didėjantys ištekliai leido susikurti profesionalioms kariuomenėms. Profesionaliems kariams dalyvavimas kare tapo darbu, tai leido tobulėti karinėms technikoms ir manevrams, atsirasti strategijoms, hierarchijai ir visai karinei struktūrai. Spartos piliečiai buvo treniruojami kariavimui nuo vaikystės. Profesionalią kariuomenę turėjo Romos imperija. Ji pasižymėjo griežta disciplina ir sunkiomis treniruotėmis. Profesionalūs kariai padėjo išplėsti imperijos valdas.

Inžinieriai

Mite pasakojama, kad Trojos miestas garsėjo neįveikiamomis sienomis, pilimis, jis buvo apsuptas vandens grioviu ir į jį buvo galima patekti tik per nuleidžiamą tiltą. Miestas buvo saugomas katapultų, slaptų tunelių ir įtvirtinimų. Visa tai to laikmečio inžinierių nuopelnai. Kariniai senovės romėnų inžinieriai tapo vienais garsiausių ir geriausių pasaulyje, jų tiesti keliai ir statyti tiltai išliko iki šių dienų.

Parakas

Parakas pakeitė karo taisykles. Patrankos ir sprogmenys buvo galingi ginklai, galėję įveikti stipriausius įtvirtinimus. Artilerija padėjo Napoleonui nukariauti dalį Europos ir pakeisti karo veidą, vienu šūviu buvo galima sunaikinti didelį kiekį karių. Senovėje kinai naudojo paraką „šaudančioms strėlėms“ prieš mongolus, kas gali būti vadinama pirmuoju raketų panaudojimu mūšyje. Parakas karo industrijoje naudojamas ir dabar.

Varikliai

Varikliai leido kare pradėti naudoti tankus, povandeninius laivus, lėktuvus, karinius laivus, malūnsparnius ir robotus. Jie drastiškai pakeitė karines taktikas ir strategijas, kariuomenės tapo mobilios ir gerai aprūpintos. Lėktuvų atsiradimas leido kariauti ne tik žemėje ir vandenyje, bet ir danguje.

Radijas

Radijas leido kontroliuoti didelius kiekius personalo, o mūsų dienomis ginkluotę ir robotus, per didelius atstumus. Radijo bangomis buvo transliuojami propagandiniai pranešimai, komunikuojama su okupuotose teritorijose veikiančiais pasipriešinimo judėjimais. Radijas taip pat leido sukurti radarus, kurie labai padėjo Karališkajai britų karinei aviacijai laimėti Britų mūšį prieš žymiai didesnę vokiečių karinę aviaciją.

Branduoliniai ginklai

Po pirmos istorijoje atominės bombos, detonuotos 1945 metais, fizikas J. Robertas Oppenheimeris pritaikė šiam ginklui žodžius iš krišnaitų religinės knygos „Bhagavad Gita“: „Aš tapau Mirtimi, visų pasaulių naikintoja“. Galimybė, kad šiuo ginklu galima sunaikinti visą pasaulį, visam laikui pakeitė karo veidą.

alfa.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *