„Ką dary-y-y-y-t, jeigu dirbęs per dieną vėl vargšas esi?“ Ši ištrauka iš vieno šiuo metu ryškiausių padangės žvaigždžių dainos, manau, taikliausiai apibūdina daugelio Lietuvos studentų finansinę padėtį. Dažnai susimąstau apie studentų galimybes įsigyti būstą, keliones į užsienio prabangius kurortus, svaiginančius kokteilius, klubus… Kiek gi turėtų uždirbti studentas, norintis ne tik pasidžiaugti turiningu laisvalaikiu, bet ir turėti savą gyvenamą plotą? Kelis tūkstančius? Mažoka… Juk būsto kainos kosminės… O jei per stebuklą ir gautum banko paskolą, tikriausiai nenorėtumei įsipareigoti 40-čiai metų?

Tuomet turbūt yra tik du pagrindiniai keliai kaip užsidirbti pinigų (banko apiplėšimas nesiskaito J): pirmasis – visą gyvenimą arti kažkieno įmonėse ar valstybinėsė įstaigose, o antrasis – pačiam įkurti įmonę bei suteikti galimybę dirbti kitiems.

Be abejo, pirmasis variantas daug saugesnis, nereikia daug sukti galvos ir jaudintis dėl to, kad bet kada viskas gali sugriūti. Bet visgi šiuo atveju Tu taip ir liksi visą gyvenimą priklausomas nuo savo vadovų ir jų veiksmų. Antrasis variantas, jeigu pasiseka, atneša daug daugiau naudos – pinigų bei pirmuoju variantu neužtarnautos nepriklausomybės nuo kitų. Tačiau tikrai ne kiekvienas ryžtasi prisiimti milžinišką atsakomybę kurti verslą, atsakyti už prie jo prisidedančius žmones. Juolab, kad pirmaisiais verslo kūrimo metais gali tekti valgyti tik batoną, pagardintą pienu, tam, kad galėtumei skirti kuo daugiau lėšų kažkada išsiplėsiančiam verslui.

Šiuo metu į pagalbą jaunimui ateina vis daugiau organizacijų, kurios skleidžia verslumo idėjas. Daugelis jų rengia įvairius seminarus, konferencijas, kviečia jaunimą aktyviai dalyvauti renginiuose, susijusiuose su verslu, ir patiems kurti įmones.

Gaila, bet daugelis stambiųjų Lietuvos verslininkų, kurių sėkmės istorijos tikrai pakreiptų jaunimą tinkamu keliu, nedalyvauja tokioje jaunimo veikloje. Tad dažniausiai sėkmę atnešiančius verslo planus tenka sumąstyti patiems, o ir pradinį kapitalą tikriausiai teks užsidirbti nešiojant maisto patiekalus kurioje nors miesto kavinių. Beje, taip savo karjerą ir pradėjo vienas žinomiausių Lietuvos verslininkų, restorano-viešbučio savininkas Vaidotas Jankauskas.

Tad jau užvėrus universiteto duris (arba dar tebestudijuojant jame) pats laikas susimąstyti. Gavus bakalauro diplomą daugelis pasirenka pirmąjį kelią, bet dažniausiai norint gauti gerą darbą įmonėje reikia turėti patirties, praktikos, įgūdžių, bet kur jų gauti jei Tu keturis metus tik „kalei“ dėstytojų teorijas? Bet jeigu netyčia Tave aplankė Apvaizda ir į galvą šovė puikiausia idėja verslui – pirmyn! Jei pasiseks, galėsi džiaugtis tuo, jog iš Tavęs niekas nereikalaus patirties, pats sau planuosiesi dieną ir niekas „nesėdės Tau ant galvos“. Beje, šiuo metu Lietuvoje yra įmonių, kurios skatina naujų idėjų vystymą ir galėtų Tau patarti visais verslo kūrimo klausimais. Vienintelė problema – pradinis kapitalas. Bankas studentui reikiamos paskolos neduos, teks paieškoti kitų būdų kaip gauti ne vieną tūkstantį litų. O toliau viskas priklausys tik nuo Tavo entuziazmo lygio ir noro įgyvendinti savo idėjas. Iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, jog antrasis būdas lengvesnis, bet taip nėra. Daugelis mato tik turtingų žmonių gyvenimo gražiąją pusę: namai, salos, mašinos, gražūs drabužiai… Be to, tik mažuma susimąsto apie tai, kiek daug jie turi dirbti, kokia įtampa juos supa, su kokiomis problemomis jie susiduria.

Taigi gal užtenka išmonės, truputį sėkmės, pradinio kapitalo ir Tu jau maudaisi milijonuose? 🙂

Aurimo Pociaus straipsnis alfa.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *